//wszystkie odcinki

Grzyby to superfood, czyli zapomnijcie o wszystkim, co wam wkładali do głowy i jedzcie ich dużo #133

// Anna Kujawa //

Ciężkostrawne, nie dla dzieci, bez wartości odżywczych - wszystko bajki. Żeby przetrwać w XXI wieku (szczególnie po czterdziestce) powinniśmy jeść grzyby codziennie. Specjaliści tłumaczą, że to superjedzenie zawierające wszystko, czego potrzebujemy do życia (i wiele więcej). Jak przygotowywać grzyby, żeby wydobyć z nich całe dobro, jak wspierają nasz organizm i psychikę, jak je zbierać (ciąć czy wykręcać???), gdzie ich szukać, po co się nimi interesować, gdzie zajrzeć, żeby je poznać. Dziś bohaterami są grzyby funkcjonalne: np. soplówka jeżowata, maczużnik bojowy, wrośniak różnobarwny oraz powszechne, jak: pieczarka, boczniak, rydz czy muchomor czerwieniejący. Oto beta glukany do wyboru do koloru.

Mama z piersią, tata z wózkiem, teściowa z dobrą radą, wioska, intuicja i rola, od której nie ma ucieczki, czyli dzieciak w domu i...

// Magdalena Wegner-Jezierska //

Czy nasze mamy i babcie mają receptę na to, jak wychowywać dziecko w XXI wieku? Jak przygotować się na bombelka, o czym rozmawiać, co przemyśleć, jak poukładać relacje, o co pytać mądrzejszych i dlaczego nie ma jednego podręcznika do wychowania dzieci. Czy dobre rady zawsze są dobre i czym można je zastąpić. Co to znaczy, że "najważniejsze, żeby dzieciak był szczęśliwy". Kiedy dziecko jest gotowe do tego, żeby pójść do przedszkola i kiedy gotowi są na to rodzice. I do czego kiedyś przydawała się cała wioska.

Poznańskie historie 13: fejki, wielcy nieobecni, biały proszek, panie w negliżu i pracujące dzieciaki bez szkoły, czyli bilet na PeWuKę ze zniżką #131

// Adam Biernacki //

Tym razem nie ruszamy się z terenów PeWuKa, czyli Powszechnej Wystawy Krajowej, która była wydarzeniem końcówki lat '20 XX wieku w Polsce, ale przede wszystkim w Poznaniu. Powiemy o tym, ile na Pewuce było trambanków, jak przechowywało się dzieci, dlaczego Pola Negri była mocno zaangażowana w reklamowanie śniegu tatrzańskiego, a Lilli Palmer nie mogła grać Matki Boskiej. Dowiecie się sporo o początkach transmisji sportowych, o stadionie, który był bliski katastrofy podczas występu śpiewaków słowiańskich i o wielkim meczu Warty Poznań. Będzie o pierwszym w Poznaniu korku ulicznym, o jedwabnictwie kolejowym i 30-metrowej rurze od Bismacka. Dziś także o tym, dlaczego w Poznaniu nie powstała druga wieża Eiffla i dlaczego nie mamy planetarium oraz o powodach, dla których odrzucono pomysł budowy nowoczesnej kolejki nadziemnej i wybito z głowy Poznaniakom wielki kompleks basenów.

Ukraina i Polska, czyli jak rozmawiać, rozumieć, pracować, lubić się i bawić z najbliższym sąsiadem #130

// Maria Andruchiw //

Jak to jest mieszkać poza ojczyzną, w której toczy się wojna. Kiedy i czy w ogóle jest dobry moment, żeby wrócić. Jakie konsekwencje przyniesie koniec wojny dla Polski i jak powracający Ukraińcy będą zmieniali swój kraj. Co powinniśmy robić, żeby stać się dobrymi sąsiadami. O dezinformacji, pomocy, ukraińskich dzieciach w polskich szkołach, o wyróżnieniach i codzienności osoby, której zależy.

Miasta (nie) idealne, fałszywa rewitalizacja i kuszące piekło partycypacji, czyli społecznicy idą po władzę (znowu) #129

// Włodzimierz Nowak //

Że "miasto, to miejsce konfliktu każdego z każdym" powinien wiedzieć każdy. Należałoby też zapoznać się z tym, czym w rzeczywistości jest rewitalizacja i dlaczego wszyscy fałszywie ją rozumiemy. Warto posłuchać o trudnościach, konsekwencjach i korzyściach z aktywnego udziału mieszkańców w podejmowaniu decyzji dotyczących miasta. Musimy zrozumieć dlaczego w metropoliach nie ma innej drogi, jak rezygnacja z samochodu i jak powinniśmy przejść ten proces tak, żeby jak najmniej bolało. I nie zaszkodzi też posłuchać, czego możemy spodziewać się po poznańskich społecznikach w kolejnych miesiącach, latach i dekadach.

Kotlety, drinki i muza plus humory pary młodej, generator prądu i specjalistka z laptopem, czyli Wasze Wielkie Polskie Wesela #128

// Romana Komorniczak //

Ślub kościelny, cywilny czy humanistyczny. Czy wesele jest dla pary młodej, czy dla gości. Co najbardziej interesuje panów młodych podczas planowania ślubu. Czy wódka i disco polo po 22:00 to nadal zestaw obowiązkowy na weselu. Co może zepsuć wesele i czym różnią się śluby w różnych miejscach Polski. Ile dziś kosztuje taka impreza (pięknie wychodząca na zdjęciach), ile pomoc specjalisty i kiedy może być taniej. Podsumowując: dziś o tym, jak przeżyć własne wesele tak, żeby to był piękny początek, a nie nerwowy koniec.

Fałszywy celibat, puste świątynie, dobro instytucji i powstrzymana rewolucja, czyli „wrogowie kościoła” chcą wolności, prawdy i lepszego świata #127

// Artur Nowak //

O kościele katolickim, który rozbudza emocje, a fakty grzebie w kryptach. O psychicznych i społecznych konsekwencjach celibatu księży. O homoseksualizmie, który jest normą, hipokryzji dostojników, udanych terapiach księży i sakrofilkach. O kobietach Jana Pawła II i trzech ideologiach totalitarnych, które kształtowały jego pogląd na świat oraz o tym, jak powstrzymał postęp w instytucji, którą zarządzał. O tym czy dziś kościół ma szansę się przeorganizować i jak my musimy zmienić świat, żeby wypełnić lukę po religii. I o pozornej walce z pedofilią i jej skutkami.

Poznańskie historie 12: trzy dworce, fachówa, establiszmenty, Pewuka oraz West End i bezrobocie, czyli głodówka dla sławy #126

// Adam Biernacki //

Tym razem idziemy na Łazarz. A tu: o tym skąd się wzięły w Poznaniu tory kolejowe i 3 dworce. O bezdomnych, którzy stracili w trupiarni dach nad głową. O łazarskim szpitalu, który jest na Wildzie. O zawziętej konkurencji cmentarzy, bezrobociu po wielkim otwarciu, największej atrakcji Pewuki i o tym jak w mieście zabrakło pyr. Mówimy także o powstaniu poczty i (tajemniczego?) tunelu oraz o tym, dlaczego Głogowska jest Głogowską. No i dywagujemy na temat tego, co J. A. Baczewski chciał zrobić z lampami (lub: co wywnioskowali dawni złośliwcy).

Asany, przestrzeń w głowie, momenty zachwytu i Szatan, czyli co robi z nami joga #125

// Monika Balicka //

Czego szukamy w treningach jogi i co możemy znaleźć. W czym przeszkadza lustro. Dla kogo jest iyengar, a kto polubi ashtangę. Czy trzeba jechać do Indii, żeby znaleźć Mistrza. Jak ambicja i sprawność fizyczna mogą nam mocno zaszkodzić. O momentach zachwytu, przestrzeni w głowie, o tym co dobrego joga robi dla naszych stóp, o połączeniu pasji i biznesu oraz o tym, dlaczego twierdzenie, że joga jest dziełem Szatana może mieć odrobinę sensu.

Jak nie zabić roślin w domu, czyli dużo światła i wiedzy, trochę wody, kompost i NPK #124

// Kama Chwil //

Czy są ludzie z ręką do roślin. Jak zwiększyć zielonemu szanse przeżycia po przyniesieniu do domu. Jak przygotować ziemię i jak często przesadzać roślinki. Jakie nawozy kupować i jak czytać etykiety. Gdzie i co kupić, jeśli wszystko ci padło. O gnojówce z pokrzywy oraz o tym, skąd biorą się roślinki w sklepach i czy bazylia w doniczce ma jakiekolwiek szanse przetrwania do następnego weekendu.

Ołów vs sanepid, chińskie szkło, lęk przestrzeni i klienci z Algierii, czyli zostawajcie witrażystami (bo wyginą) #123

// Adam Marian Gołembowski //

Czy partacze zastąpią rzemieślników. Dokąd jadą witraże z Poznania i dlaczego najlepiej sprzedają się w Algierii. Czy jesteśmy skazani na ołów i dlaczego tylko flejtuchy cierpią. Jak montuje się witraż o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Dlaczego nikt nie chce się uczyć roboty od mistrzów i dlaczego skazani jesteśmy na chińskie szkło w witrażach. I ważna informacja: po jakim czasie trzeba będzie twój witraż oddać do serwisu.

Dyplomacja, polityka i biznes, czyli ryglowane drzwi ministra, sprośne piosenki i książka, czyli persona valde grata #122

// Andrzej Byrt //

Urzędnik pięciu rządów III Rzeczpospolitej, który zaczynał od negocjowania gospodarczego planu B Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Dyplomata, który śpiewał sprośne piosenki z Prezydentem Francji. Prezes, który zna MTP lepiej, niż własne kieszenie. O Glapińskim, który urzędował w sejfie. O lataniu balonem nad Kolonią. O malowaniu baz amerykańskich samolotów wojskowych. O współpracy z bezpieką i wpuszczeniu Macierewicza na targi. Dziś parada nazwisk i opowieści, śpiewy i recytacje.

Poznańskie historie 11: Mafia młynarzy, tajemnice Piłsudskiego, zwierzęta (jak ludzie) i Jeżyce, czyli zjawisko samo w sobie #121

// Adam Biernacki //

Dlaczego Poznań nie jest częścią Jeżyc. Jak naprawdę nazywała się ta dzielnica dawno, dawno temu i skąd wzięła się jej nazwa. Jak cesarz nadawał nazwy jeżyckim ulicom i które księżniczki były z tego zadowolone. Którędy do Poznania wchodziła 800-tysięczna armia Napoleona. Dlaczego Niemcy oddali poznańskie tramwaje konne, dlaczego lekarze okłamywali Marszałka i w jakim celu powstało Towarzystwo Szubrawców, czyli masoneria dla ubogich.

Na wózku dookoła świata, na koniu, łazikiem i Defem, czyli profesjonalnie zaplanowane zderzenie z materią #120

// Michał Woroch //

Jak wielkie wyzwanie może rzucić światu dwóch chłopaków na wózkach i jak robić rzeczy niemożliwe? Dziś o mierzeniu się z miejscami i przeszkodami. O nieprawdopodobnej procedurze wysiadania z samochodu i najtrudniejszej podróży życia. O tym, że w drodze ważniejsi niż zabytki są ludzie i o amazońskich szamanach z eliksirem, który uzdrawia duszę i ciało. Oraz o tym, jak trudno dotrzymać kroku facetowi, który ani jednego kroku już nie postawi.

Kamienice jak kościoły, czyli secesyjna petarda na skalę światową, czyli Top 10 poznańskich klatek schodowych #119

// Zbigniew Zachariasik //

O najpiękniejszych klatkach schodowych w Poznaniu. O oszałamiających projektach secesyjnych architektów, które komuna zamieniła w smutne komunalne klitki. O pasji, która pozwala odkrywać ukryte skarby, o deweloperach, którzy zaczęli się starać, bo w efektownych kamienicach poczuli zysk i o urzędnikach, którzy sypią groszem, byśmy mogli zachwycać się kunsztem dawnych rzemieślników. Plus instrukcja wejścia na klatkę schodową z aparatem tak, żeby nie dostać po łbie od lokatorów i wytłumaczenie dlaczego w Poznaniu nie można się zgubić. A na koniec (czyli na początek) krótka debata o tym, jak Poznaniacy widzą siebie i jak widzą nas przyjezdni.

Kina, filmy, kinomani i Kalinowscy, czyli podróże w przestrzeni, czasie i między światami #118

// Małgorzata Kuzdro //

O tym, że czasem kino jest ważniejsze, niż film. O starych filmach, które zapełniają sale i nowych, które powinny być serialami. O tym, jak to jest być szefową kina i o wielkiej, ogólnoświatowej rodzinie kiniarzy. O syndromie kolan kinomana, spaniu w kinie oraz o tym, jak zrobić w życiu miejsce na filmy i odwrotnie: jak między filmami znaleźć czas na życie. O małżeństwie Kalinowskich, którzy kinu poświęcili wszystko i o tym, czy powstanie o nich książka. Posłuchajcie, a potem do roboty, filmy nie obejrzą się same.

Gwiazdy i rzemieślnicy, głowa, kontuzje, trenerzy, hotele i kasa, czyli piłka na cały etat #117

// Bartosz Bosacki //

O tym jak zamienić urlop na Mistrzostwa Świata. O skomplikowanych, ale czytelnych zasadach panujących w szatni. O drodze z ataku do obrony. O lepszych i gorszych selekcjonerach. O treningach, kibicach, studiach i zazdrości. O konsekwencjach braku psychologa oraz o tym, czy można przejść z Lecha do Legii.

Litery, zawijasy, gest, stylóweczka i Lorem ipsum, czyli profesjonalne gryzmoły zwane kaligrafią #116

// Małgorzata Małecka //

Kaligrafia to papier, narzędzie, ciecz i człowiek. I czas. Dużo czasu. Dziś o tym, dlaczego warto pisać ręcznie, jak opanować sztukę pięknego kreślenia liter, jak szukać swojej drogi wśród niezliczonej liczby już wytyczonych, dlaczego artysty nie zastąpi sztuczna inteligencja i co (oraz kiedy) boli kaligrafkę. O niepowtarzalnych podziękowaniach, pięknych listach miłosnych, zaproszeniach do oprawienia w ramkę i trenowaniu oszałamiającego podpisu.

Pyrkon, czyli nieskończone tłumy podczas niekończącej się wyprawy w nieskończone światy #115

// Mateusz Cholewa //

Skąd wziął się Pyrkon i z czym to się je. Dlaczego na jeden weekend przyjeżdża do Poznania niemal 60 tys. ludzi (i czy znowu będzie rekord). Co w tłumie przebranych ludzi będzie robił Andrzej Dragan (i inni naukowcy). Komu i jak bardzo (nie) grozi Kult Ananasa. Oraz odpowiedzi na pytania: czy fantastyka zawsze jest wyprawą? czy da się w tej dziedzinie wymyślić coś nowego? oraz: czy w fantastyce są mody?

Miejsca zbrodni, groźne spojrzenia i portrety, czyli robota policyjnego technika od kuchni #114

// kom. Krzysztof Berg //

O wrażeniach świeżego policjanta podczas pilnowania zwłok i emocjach profesjonalisty na miejscu zbrodni. O zbieraniu dowodów i konfrontacji ze złapanymi w sądzie. O tym, jak powstaje i do czego służy portret pamięciowy. O lepszych i gorszych świadkach gwałtownych zdarzeń. Dziś opowieść o drodze z ulicznego patrolu do elity policyjnych techników kryminalistycznych.

Po co ludzie przyjeżdżają do Poznania? Każdy po co innego. A my narzekamy #113

// Jan Mazurczak //

Kto ma najpiękniejszy rynek w Polsce i kto się z tym zgadza? Jaki jest hit turystyczny Poznania wg Google i telefonów komórkowych? Kiedy najbardziej korkują się poznańskie hotele? Czy influencerzy widzą w Poznaniu coś więcej, niż szeregowi turyści? Czego szukają u nas Włosi, a czego Izraelczycy? I dlaczego my narzekamy, a oni chwalą?

Poznańskie historie 10: Końskie afery, Witkacy/Chopin, niebezpieczne rewiry i pudrowanie Fary #112

// Adam Biernacki // Co wspólnego (tylko u nas!) ma Napoleon z Titanikiem? O przekrętach poznańskich ułanów, plotce o morderczej Coca-Coli, bitwie zakonników oraz o tym, jak szpital połykał otoczenie. Odpowiedź na pytanie dlaczego Psia stała się Szkolną i którędy szły żałobne orszaki. O Farze, w której (prawie) nic nie jest takie, jak się wydaje oraz uliczce, w której często było słychać krzyki. No i o poznańskich prostytutkach, które nie chciały słuchać Prusaka.

Sport to życie, czyli nie ma zwolnienia z WF-u, czyli droga, zwycięstwo, perpetuum mobile i filozofia #111

// Bogumił Głuszkowski //

Jak wstać z kanapy i nauczyć się posługiwania się sobą? O tym, że sportowcy amatorzy nie różnią się od profesjonalistów (jeśli wiedzą co i jak). O tych, którzy nie wygrywają, jak się z tym czują i jak powinni. Czym zachłysnęliśmy się w XXI wieku i o czym zapominamy. O roli sportu w biznesie, szkole, rodzinie i życiu. I o tym, jak to jest, że ci co pływają, nie zawsze umieją pływać.

Nic nie jest dla każdego, czyli jak Voelkel zmienia miasto #110

// Piotr Voelkel //

Dziś trzy hasła-klucze: sztuka, edukacja i stawianie pięknych budynków. Rozmawiamy o posiadaniu, wiecznych krytykantach, jeździe na rowerze, niezrealizowanych planach, o rzeczach, których nie wiemy o Poznaniu, o powstawaniu Bałtyku i o tym, czym będzie Aura oraz o związku fińskiej szkoły z pozbywaniem się strachu. Oto filozofie, inwestycje i plany jednego z najbardziej znanych i intensywnie zmieniających miasto Poznaniaków.

Czy P leży na plecach, czyli kto, jak, dlaczego i za ile zrobił nowe logo Poznania? #109

// Maciej Kawecki //

Widzieliście? Widzieli wszyscy. Macie na jego temat wyrobione zdanie? Mają wszyscy. Nowego logotypu Poznania nie dało się przeoczyć i nie można obok niego przejść obojętnie. O tym, jak ten znak powstawał, kto miał wpływ na to, jak dziś wygląda, ile kosztował i dlaczego to niewiele. Dziś o wszystkim, czego nie wiedzieliście, a co powinniście wiedzieć o nowym, zielono-białym, domkowym i (jak na razie) wielce kontrowersyjnym logo Miasta Poznań.

Samosiejki, urzędnicy, zielona partyzantka i palmy, czyli ludzie, drzewa i miasto #108

// Marcin Kolasiński //

Z czego - zgodnie z prawem - składa się drzewo? Jak bardzo ciężkie życie mają rośliny w mieście? Czy warto wymieniać drzewa gorsze na lepsze? Jakie lasy zobaczą nasze wnuki i czy będą to lasy palmowe? Czy jemioła zawsze wygra? Jakie błędy popełniają odpowiedzialni za drzewa? Kto zazdrości Poznaniowi zieleni? Czego wymagać od radnych? I czy coś się zmienia?

Fyrtle, fordanser, sąsiedzi, taksówki, opera i urzędnicy, czyli ogarniacze małej kultury #107

// Zuzanna Głowacka //

O rozkręcaniu małej kultury. O ludziach, którzy wywieszają kartki, a więc o tym, że rzeczy nie dzieją się same. O tym jak projektuje się projekt. O ukrywaniu miłosnych historii wśród tanecznych kroków. O decentralizacji, sesjach wydobywczych, taksówkarzach, poznańskich ekach, płytach, operze i znanym raperze. Oraz o tym, jak centra inicjatyw lokalnych zmieniają ludzi w naszych fyrtlach.

Ageizm, bezrobocie, harówka, kompetencje i rząd, czyli życie (zawodowe) człowieka po pięćdziesiątce #106

// Piotr Kostrzewski //

Do czego przydają się pięćdziesięciolatkowie i czym wygrywają? Ilu ich jest? Czym różni się bezrobocie od bezrobocia? Dlaczego w CV z wiekiem zanika pozycja "wykształcenie", a pojawia się rubryka "kompetencje"? Jak je zdobywać, żeby miało to sens? Na co mogą i na co powinni liczyć pracownicy w wieku 50+? I dlaczego w jednym worku wszystkim jest niewygodnie?

Trocioza, Alga trójka, uzbrajane blanki i walka o wędkarskie kurzołapy, czyli „albo ryby, albo ja” #105

// Jarosław Kołodziej //

O czym rozmawiają działacze wędkarscy w swoim gronie? Czy zawsze trzeba i zawsze warto wypuścić złowioną rybę do wody? Co robi się z nadmiarem kurzołapów i jak powinny wyglądać? Co na co łowić i czym różni się ręcznie robiony wobler od najmodniejszego? Jak było kiedyś i jak dziś karpiarze zdominowali wędkarstwo? Oraz pytanie kluczowe: jaka (i czy w ogóle) jest dobra odpowiedź na ultimatum: "albo ryby, albo ja"? Dziś odcinek bardzo praktyczny.

Poznańskie historie 9: orgie, szantaże, szpieg-literat, samobójstwo i CPN dla koni #104

// Adam Biernacki //

Kto był klientem poznańskiego Moulin Rouge? Po co żona pewnego murarza werbowała nastolatki (i co robiła z teściową)? Jak pewna (całkiem) majętna pani szantażowała (bardziej) majętnych panów? Który z autorów lektur szkolnych był francuskim szpiegiem? Gdzie Cegielski testował swoje lokomobile i gdzie był CPN dla koni? Na co szły pieniądze z wyżynanych lasów? I dlaczego Libelt wyrzucił Słowackiego z domu? Tym razem: gęsto od sensacji z początków XX wieku.

Dieta medialna, redaktorzy z jutuba i dziennikarskie stresy, czyli czego mamy uczyć się od Norwegów #103

// Agnieszka Stępińska //

Gdzie szukać dziennikarzy i jak ich rozpoznać? Z jakiego powodu cierpią? Komu potrzebni są mediaworkerzy? Dlaczego od 40 lat nie udało się napisać nowych zasad, jakimi mają się rządzić media? Czy media zleją się w jedno? Czy pochłoną je ludzie z pieniędzmi i władzą? Czym różni się to, co wiemy, od tego, co robimy? I jakie recepty na to wszystko mają w Norwegii.

Ladegast, budka z pleksi, drzemka i ksiądz, czyli o dobrych i złych organistach #102

// Robert Napieralski //

O wyjątkowych, fascynujących organach Friedricha Ladegasta zamontowanych na zawsze w poznańskiej Farze. O grabiejących palcach i budce z pleksi. O radzeniu sobie z rutyną codziennych mszy i porywających koncertach. O kupowaniu organów i ich cenie. O tym czy organista musi być wierzący i o występach dla ateistów. Oraz o organistach, którzy powinni zmienić fach i o tych, którzy wydobywają z piszczałek magię.

Negocjacje, dwóch Schröderów, emerytura i 20 lat w UE, czyli: co by było, gdyby? #101

// Leszek Miller //

Co wybrał premier rządu RP: negocjacje, czy obiad u królowej? Co by było, gdyby Leszek Miller w 2002 roku odwrócił się na pięcie i wrócił do Polski? Jak rozmawiało się z kościołem o przyszłości kraju? Oraz o europejskich perspektywach Wielkiej Brytanii i Ukrainy. O euro i niedokończonej integracji. I o planie na emeryturę najstarszego posła Parlamentu Europejskiego, człowieka, który podpisał traktat o przystąpieniu Polski do UE.

Co czyha na jeża, gdzie leczą wiewiórki i ile śpi szefowa, czyli dzikie niech zostanie dzikie #100

// Magdalena Lorenz-Michalczyk //

Dlaczego nie można kupować jeży na prezent? Jak grymaszą małe wiewiórki? Co przytrafia się małym ssakom w mieście i kto, jak i za co im pomaga? Czego nie wiedzą kandydaci na wolontariuszy? Jak szkodzimy dzikim zwierzętom chcąc im pomóc i jak pomagać, żeby nie szkodzić? Oraz ile wysiłku, serca, pasji i żywej gotówki kosztuje opieka nad dzikimi zwierzętami po przejściach.

Droga do płaszcza z gronostaja, czyli zmiany, plany, rozmowy, sztuczna inteligencja i pieniądze na UEP #99

// Barbara Jankowska //

Jeden kandydat na rektora - to dobrze, czy źle? Co w życiu zmienia objęcie najważniejszego stanowiska na uczelni? Dla kogo ważne są rankingi? Czy jest szansa na jedną wielką uczelnię wyższą w Poznaniu? Co z wyboru nowego rektora będą mieli studenci, a co pracownicy? Czy powstanie taras na 18. piętrze Collegium Altum UEP? Co ze sztuczną inteligencją? Oto plany, wizje i zamierzenia pierwszej w historii kobiety rektora na poznańskim Uniwersytecie Ekonomicznym na dzień przed (niemal pewnym) wyborem.

Pokora i łzy, pochwały i zawiść, czernina i sushi z kaczką, czyli kulisy rewolucji Magdy G. #98

// Elżbieta Dziurka //

Po co wzywa się Panią Magdę? Czy zawsze potrzebna jest rewolucja w restauracji? Co robi w knajpie cały dzień ekipa telewizyjna? Czy show jest reżyserowany? Dlaczego dzieci powinny jeść zupę (i czemu winni są rodzice)? Jak nie zabić kaczki? Oraz: dlaczego Pani Ela nie dzwoni co tydzień do Magdy Gessler? Oto kulisy Kuchennych Rewolucji w rodzinnej restauracji pod Poznaniem.

Książki, księgarze, księgarnie i Dom Książki, czyli pytaj, ale kup #97

// Monika Synoradzka //

Czy warto kupić księgarnię i czy księgarnia, to tylko księgarnia? Jak mali starają się walczyć z wielkimi? Jak i gdzie powstają (różne) rankingi książek? Czy księgarnie lubią się z bibliotekami? Jaki plan powstał na Dom Książki i czego można spodziewać się w dziupli na Jeżycach? Oraz: co zbyt często robimy za darmo, więc za chwilę będziemy za to płacić.

Poznańskie historie 8: wojsko, rynki, Bogdanka, Cyryl, Wiktorie i ulica bez wyjścia #96

// Adam Biernacki //

O Poznaniu, który kiedyś był miastem wojska i o pannie, która dowodziła szwoleżerami. O ukrytej (dziś) rzece, która utrudniała handel i o tym, jak sobie z tym poradzono. O tym jak dzisiejszy Plac Cyryla Ratajskiego stał się salonem miasta. O cesarzowej i wszystkich innych Wiktoriach i o tym co cesarzowi zabrali amerykańscy żołnierze.

Kontrola władzy na cały etat, czyli pytajcie, a musi wam być odpowiedziane #95

// Martyna Regent //

Jak samorządy naginają prawo podczas kampanii wyborczych? Czy mail wystarczy, żeby dowiedzieć się ile prezydent miasta wydaje na kanapki? Jak wydłużyć działanie zielonego światła na przejściu dla pieszych w drodze do szkoły? Co musi, a co może urzędnik? Kogo i o co możemy pytać tak, żeby dostać odpowiedź? Oraz o gazetach i telewizjach zakładanych przez samorządy i o tym, jak to nam wszystkim szkodzi. Dziś o organizacji i ludziach, którzy wydzierają urzędom skrzętnie skrywane informacje. // Oto specjalny odcinek, nagrywany i transmitowany na żywo na facebooku, z udziałem Patronów podcastu i Gości, którzy odpowiadali na nasze pytania przez cały pierwszy rok istnienia podcastu.

Trzecia kadencja vs pierwsza próba, czyli czy Poznań będzie miał nowego prezydenta #94

// Przemysław Plewiński //

Kandydat na stanowisko Jacka Jaśkowiaka o ustaleniach, koalicjach, wiceprezydentach, zwolnieniach, podwyżkach i konkursach. O zaniedbaniach, planach, pomysłach i szansach. O kibolach, dyrektorach, procesjach i marszach. O tym, kto, co komu mówi w kampanii wyborczej, co przewiduje pewna sędzia i gdzie ma grać Warta. Oraz o wypożyczonym psie z plakatu.

Dlaczego na lotnisku Ławica jest, jak jest oraz 5 milionów, Bari, Krakowice i CPK #93

// Grzegorz Bykowski //

Kto jest dla lotniska najważniejszy (my?)? Jak przekonać linie lotnicze do latania z Poznania (czyli dlaczego nie polecimy z ul. Bukowskiej do Trynidadu i Tobago)? Ilu pasażerów maksymalnie może latać z Ławicy (i co trzeba zrobić, by tak się stało)? Jak Ławica chce poprawić marną średnią ocen 3,7 u Google'a (czyli jak zmniejszyć kolejki i krócej czekać na bagaż). Oraz: plany i hity tablicy odlotów + nasza poznańska, kompleksowa analiza pomysłu uruchomienia Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Niemcy a sprawa polska, czyli uważnie podpatrujemy sąsiada #92

// Adam Górczewski //

O tym, czym dziś żyją Niemcy. O tym jak nasza zachodni sąsiad się zmienił (i zmienia). O wizerunku Polski i Polaków przed i po 15 października 2023. O Angeli Merkel i Donaldzie Tusku. O elektrowniach atomowych, żądaniach krótszej pracy i słabnących prawicowcach. O castingach mieszkaniowych. O bieganiu z mikrofonem. Oraz o tęsknocie za słuchającymi i migracji między PR-em i dziennikarstwem.

Rower, czyli świat, czyli trochę tu, dużo tam, czyli albo masz pieniądze, albo czas #91

// Łukasz Majewski //

O podróżowaniu rowerem po świecie. O zbieraniu pieniędzy na wyprawy, przygotowaniach, o zamianie hobby w zawód i bardzo osobistych kosztach wyjazdów. O Azji, Ameryce i Afryce. O poznawaniu ludzi w drodze i długich nocach w namiocie. O liście wymarzonych tras oraz o strachu, łzach i zachwycie.

Do trzech razy sztuka, czyli wybory i plany prezydenta Miasta Poznania #90

// Jacek Jaśkowiak //

O Poznaniu, czyli o nadchodzących (dość niemrawo) wyborach i wszystkich kontrkandydatach. O drzewach, parkowaniu, transporcie miejskim i rowerach. O remontach, nielegalnych reklamach, Arenie i zachętach do bycia poznaniakiem. O badaniach lekarskich i o tym, czy Jacek Jaśkowiak szykuje następcę?

Akademiki dla wszystkich! Stołówki! Stypendia! Praca! Studenci walczą o głos #89

// Szymon Radomski //

O okupacji akademika Jagienka. O tym jak protest miał wyglądać, jak wyglądał w rzeczywistości i o niespodziewanym sukcesie całej akcji. O tym czego potrzebują dziś studenci w Poznaniu (i w Polsce). O zmianach, które trzeba wprowadzać na uczelniach wyższych. O i o tym, czym różni się samorząd studencki od głosu studentów.

Dziewczynki na lewo, chłopcy na prawo, czyli uniwersalna lekcja o uwieraniu świata #88

// Paulina Kirschke //

O Dniu Kobiet, który nie do końca wiadomo czym się stał. O paniach, które zmieniają świat zupełnie inaczej, niż panowie. O roli parytetów i o tym, gdzie kobiety są, a gdzie ich nie ma. O dodawaniu herstorii do historii. O muzeum. Oraz o tym, jak wspierając dziewczynki zapomnieliśmy o chłopcach.

Poznańskie historie 7: jelenia morda, juchta, gardło nazisty i dużo o getcie #87

// Adam Biernacki //

Jednym z głównych bohaterów tego odcinka jest sławetny juchta z Chwaliszewa, czyli Ślepy Antek. Jednak zanim dojdziemy do jego historii próbujemy gotować rosół na mordzie jelenia oraz przechadzamy się między przeżartymi i głodnymi mieszkańcami Poznania. Mówimy o szklanym oku, przegryzionym gardle hitlerowskiego oficera i pożarze, który uratował front wschodni. Dochodzimy wreszcie do poznańskiej dzielnicy żydowskiej, która nie dość, że skrywa niezliczoną ilość opowieści, to jeszcze - w jednym ważnym aspekcie - znacząco różni się od podobnych dzielnic w innych miastach.

Niech minie moda, czyli tatuaż to nie obrazek na skórze #86

// Sławomir Frączek //

Po którym tatuażu wpadamy w uzależnienie? Czym różni się tatuowanie koloru żółtego od czarnego? Jaki tatuaż jest najtrudniejszy do zrobienia? Czym różnią się tatuażyści z zamierzchłych lat '90 XX wieku od dzisiejszych i jakie wzory lubili mafiosi, a jakie rockandrollowcy? Co zyskamy na tym, że minie moda na tatuaże? Oraz: czy trzeba przyjaźnić się z tatuażystą?

Jak zrobić grę, czyli małe/wielkie pieniądze, crunch, wyścig i groźby śmierci #85

// Bartosz Rakowski //

Biznes gier komputerowych to wielkie pieniądze, ale także ciągły stres, wieczny wyścig z czasem, pościg za technologią, wiedzą i trendami oraz balansowanie między miłością i nienawiścią graczy. Jak zrobić grę? Jak ją sprzedać? Na czym i kto zarabia? Dlaczego pomysł na grę jest w tym wszystkim zupełnie nieistotny? I dlaczego warto dziecku kupić klocki Lego zamiast tabletu...

Edukacja domowa w szkole, czyli lekcje mogą być długie, a dzieci mieć swoje zdanie #84

// Adriana Niedbała //

Tu lekcja może mieć 2 godziny (jeśli tylko dzieciaki tego chcą). Tu nie ma ocen, ale wszyscy żyją od egzaminu do egzaminu. Tu można leżeć podczas lekcji, mówić wszystkim na "ty" i spodziewać się tego, że będą ciebie słuchali. I tu nigdy nie ma dzwonków. Fundacja "Ferajna" niedaleko rezerwatu Żórawiniec założyła i prowadzi miejsce, które określają "edukacją domową w szkole".