//wszystkie odcinki

Nic nie jest dla każdego, czyli jak Voelkel zmienia miasto #110

// Piotr Voelkel //

Dziś trzy hasła-klucze: sztuka, edukacja i stawianie pięknych budynków. Rozmawiamy o posiadaniu, wiecznych krytykantach, jeździe na rowerze, niezrealizowanych planach, o rzeczach, których nie wiemy o Poznaniu, o powstawaniu Bałtyku i o tym, czym będzie Aura oraz o związku fińskiej szkoły z pozbywaniem się strachu. Oto filozofie, inwestycje i plany jednego z najbardziej znanych i intensywnie zmieniających miasto Poznaniaków.

Czy P leży na plecach, czyli kto, jak, dlaczego i za ile zrobił nowe logo Poznania? #109

// Maciej Kawecki //

Widzieliście? Widzieli wszyscy. Macie na jego temat wyrobione zdanie? Mają wszyscy. Nowego logotypu Poznania nie dało się przeoczyć i nie można obok niego przejść obojętnie. O tym, jak ten znak powstawał, kto miał wpływ na to, jak dziś wygląda, ile kosztował i dlaczego to niewiele. Dziś o wszystkim, czego nie wiedzieliście, a co powinniście wiedzieć o nowym, zielono-białym, domkowym i (jak na razie) wielce kontrowersyjnym logo Miasta Poznań.

Samosiejki, urzędnicy, zielona partyzantka i palmy, czyli ludzie, drzewa i miasto #108

// Marcin Kolasiński //

Z czego - zgodnie z prawem - składa się drzewo? Jak bardzo ciężkie życie mają rośliny w mieście? Czy warto wymieniać drzewa gorsze na lepsze? Jakie lasy zobaczą nasze wnuki i czy będą to lasy palmowe? Czy jemioła zawsze wygra? Jakie błędy popełniają odpowiedzialni za drzewa? Kto zazdrości Poznaniowi zieleni? Czego wymagać od radnych? I czy coś się zmienia?

Fyrtle, fordanser, sąsiedzi, taksówki, opera i urzędnicy, czyli ogarniacze małej kultury #107

// Zuzanna Głowacka //

O rozkręcaniu małej kultury. O ludziach, którzy wywieszają kartki, a więc o tym, że rzeczy nie dzieją się same. O tym jak projektuje się projekt. O ukrywaniu miłosnych historii wśród tanecznych kroków. O decentralizacji, sesjach wydobywczych, taksówkarzach, poznańskich ekach, płytach, operze i znanym raperze. Oraz o tym, jak centra inicjatyw lokalnych zmieniają ludzi w naszych fyrtlach.

Ageizm, bezrobocie, harówka, kompetencje i rząd, czyli życie (zawodowe) człowieka po pięćdziesiątce #106

// Piotr Kostrzewski //

Do czego przydają się pięćdziesięciolatkowie i czym wygrywają? Ilu ich jest? Czym różni się bezrobocie od bezrobocia? Dlaczego w CV z wiekiem zanika pozycja "wykształcenie", a pojawia się rubryka "kompetencje"? Jak je zdobywać, żeby miało to sens? Na co mogą i na co powinni liczyć pracownicy w wieku 50+? I dlaczego w jednym worku wszystkim jest niewygodnie?

Trocioza, Alga trójka, uzbrajane blanki i walka o wędkarskie kurzołapy, czyli „albo ryby, albo ja” #105

// Jarosław Kołodziej //

O czym rozmawiają działacze wędkarscy w swoim gronie? Czy zawsze trzeba i zawsze warto wypuścić złowioną rybę do wody? Co robi się z nadmiarem kurzołapów i jak powinny wyglądać? Co na co łowić i czym różni się ręcznie robiony wobler od najmodniejszego? Jak było kiedyś i jak dziś karpiarze zdominowali wędkarstwo? Oraz pytanie kluczowe: jaka (i czy w ogóle) jest dobra odpowiedź na ultimatum: "albo ryby, albo ja"? Dziś odcinek bardzo praktyczny.

Poznańskie historie 9: orgie, szantaże, szpieg-literat, samobójstwo i CPN dla koni #104

// Adam Biernacki //

Kto był klientem poznańskiego Moulin Rouge? Po co żona pewnego murarza werbowała nastolatki (i co robiła z teściową)? Jak pewna (całkiem) majętna pani szantażowała (bardziej) majętnych panów? Który z autorów lektur szkolnych był francuskim szpiegiem? Gdzie Cegielski testował swoje lokomobile i gdzie był CPN dla koni? Na co szły pieniądze z wyżynanych lasów? I dlaczego Libelt wyrzucił Słowackiego z domu? Tym razem: gęsto od sensacji z początków XX wieku.

Dieta medialna, redaktorzy z jutuba i dziennikarskie stresy, czyli czego mamy uczyć się od Norwegów #103

// Agnieszka Stępińska //

Gdzie szukać dziennikarzy i jak ich rozpoznać? Z jakiego powodu cierpią? Komu potrzebni są mediaworkerzy? Dlaczego od 40 lat nie udało się napisać nowych zasad, jakimi mają się rządzić media? Czy media zleją się w jedno? Czy pochłoną je ludzie z pieniędzmi i władzą? Czym różni się to, co wiemy, od tego, co robimy? I jakie recepty na to wszystko mają w Norwegii.

Ladegast, budka z pleksi, drzemka i ksiądz, czyli o dobrych i złych organistach #102

// Robert Napieralski //

O wyjątkowych, fascynujących organach Friedricha Ladegasta zamontowanych na zawsze w poznańskiej Farze. O grabiejących palcach i budce z pleksi. O radzeniu sobie z rutyną codziennych mszy i porywających koncertach. O kupowaniu organów i ich cenie. O tym czy organista musi być wierzący i o występach dla ateistów. Oraz o organistach, którzy powinni zmienić fach i o tych, którzy wydobywają z piszczałek magię.

Negocjacje, dwóch Schröderów, emerytura i 20 lat w UE, czyli: co by było, gdyby? #101

// Leszek Miller //

Co wybrał premier rządu RP: negocjacje, czy obiad u królowej? Co by było, gdyby Leszek Miller w 2002 roku odwrócił się na pięcie i wrócił do Polski? Jak rozmawiało się z kościołem o przyszłości kraju? Oraz o europejskich perspektywach Wielkiej Brytanii i Ukrainy. O euro i niedokończonej integracji. I o planie na emeryturę najstarszego posła Parlamentu Europejskiego, człowieka, który podpisał traktat o przystąpieniu Polski do UE.