Grzyby to superfood, czyli zapomnijcie o wszystkim, co wam wkładali do głowy i jedzcie ich dużo #133

// Anna Kujawa //

Ciężkostrawne, nie dla dzieci, bez wartości odżywczych - wszystko bajki. Żeby przetrwać w XXI wieku (szczególnie po czterdziestce) powinniśmy jeść grzyby codziennie. Specjaliści tłumaczą, że to superjedzenie zawierające wszystko, czego potrzebujemy do życia (i wiele więcej). Jak przygotowywać grzyby, żeby wydobyć z nich całe dobro, jak wspierają nasz organizm i psychikę, jak je zbierać (ciąć czy wykręcać???), gdzie ich szukać, po co się nimi interesować, gdzie zajrzeć, żeby je poznać. Dziś bohaterami są grzyby funkcjonalne: np. soplówka jeżowata, maczużnik bojowy, wrośniak różnobarwny oraz powszechne, jak: pieczarka, boczniak, rydz czy muchomor czerwieniejący. Oto beta glukany do wyboru do koloru.

//ostatnie odcinki

//róbcie to z nami!

//nagranie i produkcja

Produkcja wideo, foto, audio

//autorzy podcastu

Michał Czajka

redakcja, wywiady, produkcja

Leszek Waligóra

redakcja, wywiady

//wieści

Jesteśmy na YouTube

Chcieliście, to macie. Trafiliśmy na JuTuba.

Dwa odcinki w tygodniu – już na zawsze

Cóż więcej można dodać? Spodobała się nam (i Wam) opcja dwóch odcinków w tygodniu - więc tak zostaje.

//najpopularniejsze

Poznańskie historie 12: trzy dworce, fachówa, establiszmenty, Pewuka oraz West End i bezrobocie, czyli głodówka dla sławy #126

// Adam Biernacki //

Tym razem idziemy na Łazarz. A tu: o tym skąd się wzięły w Poznaniu tory kolejowe i 3 dworce. O bezdomnych, którzy stracili w trupiarni dach nad głową. O łazarskim szpitalu, który jest na Wildzie. O zawziętej konkurencji cmentarzy, bezrobociu po wielkim otwarciu, największej atrakcji Pewuki i o tym jak w mieście zabrakło pyr. Mówimy także o powstaniu poczty i (tajemniczego?) tunelu oraz o tym, dlaczego Głogowska jest Głogowską. No i dywagujemy na temat tego, co J. A. Baczewski chciał zrobić z lampami (lub: co wywnioskowali dawni złośliwcy).

Trocioza, Alga trójka, uzbrajane blanki i walka o wędkarskie kurzołapy, czyli „albo ryby, albo ja” #105

// Jarosław Kołodziej //

O czym rozmawiają działacze wędkarscy w swoim gronie? Czy zawsze trzeba i zawsze warto wypuścić złowioną rybę do wody? Co robi się z nadmiarem kurzołapów i jak powinny wyglądać? Co na co łowić i czym różni się ręcznie robiony wobler od najmodniejszego? Jak było kiedyś i jak dziś karpiarze zdominowali wędkarstwo? Oraz pytanie kluczowe: jaka (i czy w ogóle) jest dobra odpowiedź na ultimatum: "albo ryby, albo ja"? Dziś odcinek bardzo praktyczny.

Przesłuchania, zbrodnie i gangsterka, czyli kryminalny Poznań lat ’90 #22

// Maciej Szuba //

Te historie w latach '80 i '90 emocjonowały cały Poznań, a niejednokrotnie cały kraj. Niewyjaśnione zbrodnie, porwania, porachunki gangów, napady, wymuszenia, haracze, handel bronią i narkotykami, przesłuchania, pościgi i wertowanie stosów dokumentów - jak to wszystko wyglądało z perspektywy człowieka, który zarządzał poznańską policją, a wcześniej był najważniejszym oficerem kryminalnym? Musicie posłuchać.

Bałagan, awantury, bezradność i dopamina, czyli co mali ludzie mają w głowie #46

// Magdalena Wegner-Jezierska //

Życie dziecka i nastolatka nie stało się prostsze w XXI wieku. Co gorsza: młodzi ludzie nie dostają dobrych instrukcji obsługi współczesnego świata od rodziców, ponieważ rodzice sami ich nie mają. Gubimy się, czasem szukamy po omacku, odwiedzamy ślepe zaułki, ale specjaliści mają coraz więcej sposobów na to, żeby ułatwić nam znalezienie odpowiedzi. Mamy też - na szczęście - 3 proste, łatwo dostępne i naturalne terapie redukujące stres i napięcia.

Arena, Okrąglak, Alfy, Dom Książki, Rataje: burzyć, czy kochać? #83

// Piotr Marciniak //

Poznańskie budynki modernistyczne bywają symbolem, bywają ruiną, zaszłością, problemem, ale także wzorem. Czy naprawdę potrzebujemy sali widowiskowej większej, niż Arena? Na kim wrażenie robią Alfy? Czego mogą zazdrościć mieszkańcy nowych osiedli Ratajanom? Co z Domem Książki? Czy dobrze jest odbudowywać zabytki? I dlaczego, my, tu w Poznaniu, nie doceniamy naszego miasta. I jego architektury.

Jak to jest być byłym prezydentem Poznania? Ciężko? Szkoda? Warto? #24

// Ryszard Grobelny //

Jak wygląda miasto po 8 latach od momentu, w którym po 16 latach, z dnia na dzień, przestaje się być prezydentem Poznania? Kto odbiera, a kto nie odbiera telefonu od (kiedyś) najważniejszej osoby w mieście? Czy mamy za dużo ścieżek rowerowych? Czy remonty są dobre? A zmiany?

- Miejsce dla sponsora -

spot_img